Osteopati Nedir?

Fitoterapi bitkilerle tedavi anlamına gelen son yıllarda modern tıp arenasında yerini salmış bir tedaviler bütünüdür Aslında bitkilerle tedavi yüzyıllar öncesinden beri insan hayatının bir parçası olmuştur. Ancak kimyasal ilaçların devreye girmesiyle bitkiler unutulmuş ve geleneksel yöntemler olarak bitki tedavileri pek önemsenmez hale gelmiştir.

Günümüzde ise bitkilerin faydalı bilgileri, modern tıp olanaklarıyla birleştiriliyor. Ve ortaya modern tıp yöntemleriyle oluşturulan yeni ve alternatif bitkisel tedavi yöntemleri ortaya çıkıyor. 

Fitoterapi özellikle önleyici tedavi konusunda oldukça etkili bir yöntemdir. Uzmanlık gerektiren bir alan olarak eğitim programları da mevcuttur. Avrupa’da ise fitoterapi oldukça popüler alternatif tıp uygulamaları arasındadır. Ancak fitoterapi desteği sadece alanında uzman kişilerden alınması, sonuçların başarısı açısından önemlidir. Bu alanda uzmanlaşmış kişiler de fitoterapist denilir.

Fitoterapi Nedir?

Farmakolojinin bir dalı olan fitoterapi bitkisel ilaçların tıpta kullanımıdır. Fitoterapi nedir sorusu şöyle yanıtlanabilir; ‘’Fitoterapi, belirli kalite, güvenlik ve etkinlik standartlarına göre, hastalıkların veya yaralanmaların tedavisinde, hafifletilmesinde ve/veya önlenmesinde, bitkilerden ve bunlardan elde edilen preparatların bilime dayalı tıbbi kullanımıdır.”Avrupa Fitoterapi Bilimsel Kooperatifi yani ESCOP,Avrupa da yer alan bitkisel ilaç veya fitoterapi topluluklarını temsil eder.

19.yüzyıldan beri, bilim insanları bitkilerde bulunan aktif içerikleri, yani organizma üzerinde aktif özelliklere sahip maddeleri araştırmış ve tanımlamışlardır. Bu maddeler izole edilmiş ve kimyasal ilaçlara (aspirin, kortizon, antibiyotikler..vb.) dönüştürülmüştür. Bu ilaçların ortaya çıkması, Batı’daki bitkisel ilaçların azalmasına neden olmuştur. 1970’lerde kimyasal moleküllerin istenmeyen etkilerine dikkat çekilmeye başlandıktan sonra, doğal çözümlere yönelme olmaya başlandı. Fitoterapi bu gün birçok yaygın hastalığın tedavisinde kullanılıyor.

error: Korumalı İçerik !! Security Wall By Arda Yücel !!
Open chat
Whatsapp İletişim